Capoeira ile Öğreneceğiniz Size Ferrari Aldıracak 10 Yetenek

Sıradaki içerik:

Capoeira ile Öğreneceğiniz Size Ferrari Aldıracak 10 Yetenek

sv

Dövüş sanatları eğitimi neden çıplak ayakla yapılır?

222 okunma — 07 Aralık 2023 12:01
Dövüş sanatları eğitimi neden çıplak ayakla yapılır?

Dövüş sanatları eğitimi neden çıplak ayakla yapılır? Herhangi bir dövüş sanatı akademisine gittiğinizde, çoğu veya tüm öğrencilerin yalınayak olduğunu fark edeceksiniz. Öğrenciler öncelikle yalınayak eğitim alıyorlar çünkü koordinasyonu geliştirmeye ve ayakkabı giydiğimizde genellikle gözden kaçan içsel kasları çalıştırmaya yardımcı oluyor.

Geleneksel dövüş sanatçıları neden ayakkabı giymez?

Asya’dan gelen birçok dövüş sanatında, ayakkabısız eğitim almak çok yaygındır. Jiu-Jitsu, Karate, Taekwondo; hepsi yalınayak antrenman yapmanızı gerektiren dövüş sanatlarıdır. Kültürel olarak, Asya’da ayakkabılarla içeride dolaşmak kaba sayılır ve bu geleneğe katkıda bulunmuş olabilir.

Dünyanın çoğu yerinde atletizm, ayakkabıların olmadığı bir şey olarak görülür. Aztekler topu ayakkabısız oynarlardı. Eski Romalılar ve Yunanlar Olimpiyatlarda çıplak performans sergilemişlerdir. Senegalli güreşçiler bugün yarışırken ve antrenman yaparken küçük bir kumaş parçası giyerler. Ayakkabı giyen dövüş sanatları azınlıktadır. Bunlara boks, sambo ve serbest stil güreş gibi diğerleri de dahildir.

MMA dövüşçüleri neden yalınayak antrenman yapıyor?

2009 yılında Boks Komisyonları Birliği, Karma Dövüş Sanatları’nın Birleşik Kuralları üzerinde anlaştı. Bu yeni kural setinin bir parçası olarak, dövüş sanatçılarının herhangi bir tür ayakkabı kullanması yasaklandı ve kıyafetler standardize edildi. İlk birkaç UFC’de böyle bir kural olmadığını ve dövüşçülerin istedikleri her şeyi giyebileceğini görebilirsiniz.

UFC daha popüler bir çekicilik kazandıktan sonra, Boks Komisyonları Birliği, birleşik bir kural kitabı oluşturacaklarına karar verdi. Ayakkabıların neden izin verilmediği için açık nedenler belirtilmemiştir, ancak katılmak isteyen tüm rakiplerin uyması gereken bir kuraldır.

Ayakkabıların tekme atanlar için herhangi bir özel avantaj sağlamadığı belirtilmelidir. Ayakkabılar ayak parmaklarını korumaya yardımcı olur, ancak aynı zamanda tutmayı ve bacak kilitleri oluşturmayı da kolaylaştırır.

Çıplak ayakla yürümek, daha iyi vuruş için ayak ve alt bacak gücünü geliştirir.

Dövüş sanatçılarının neden yalınayak antrenman yaptığının en önemli nedenlerinden biri, ayak parmakları, baldır ve tibialis gibi içsel ayak kaslarının gelişmesidir. Ayak ve alt bacaktaki kaslar ayak becerisini geliştirir ve denge sağlar. Sağlam bir temel ile vurmak çok daha kolaydır. Bir yumruk atmak istiyorsanız, hızlı hareket edebilmeniz gerekir. Bu hareket alt bacak ve ayakta başlar ve momentum vuruş yaptığınız vücudun hangi kısmına ulaşırsa ulaşsın.

Alt bacak ve ayaklarınızda gelişmemiş kaslarınız varsa, güç, hassasiyet ve hızla vurma yeteneğiniz tehlikeye girer.

Tibialis Kası (vücudun amortisörü)

Belki de en çok ihmal edilen kas tibialis’tir. Tibialis, Tribalis kası alt vücudun amortisörüdür. Bu, ayakkabıların yumuşak yastıklı topuklarla yapmaya çalıştığı bir şeydir. Vücut darbeyi emmeyi öğrenmezse, dizlere ve kalçalara zarar verebilecek işlev bozuklukları geliştirebilir.

Birkaç çalışma, yalınayak koşmanın aslında koşan kişinin uzun ömürlülüğü için çok faydalı olduğunu göstermiştir. Bunun bir kısmı, şoku emmek ve ardından kuvvet üretmek için alt bacaktaki kasların gerekli olmasıdır. Ayakkabı giydiğimizde, öğrenme yeteneğimizi zayıflatırız, bu da daha zayıf bir alt bacak gelişimi anlamına gelir.

Çıplak ayakla yürümek ayak bileği burkulması gibi yaralanmaları önler

Çıplak ayakla yürümenin faydalarını gösteren çok sayıda araştırma var. 57 koşucu üzerinde yapılan randomize bir çalışma, yalınayak ayakkabılarla antrenman yapanların iç ayak kaslarının kalınlığını ve gücünü önemli ölçüde artırdığını gösterdi. Çıplak ayak ayakkabılarıyla çıplak ayakla yürüyen grup, ayak kaslarını açıkça çalıştıran gruba göre daha iyi ayak kas gelişimi gösterdi!

Daha güçlü ayak kasları daha iyi stabilite anlamına gelir. Ve artan stabilite, yaralanmalardaki azalmayla ilişkilidir. Ayak bileği dengesizliği, örneğin ayak bileği burkulmalarının yanı sıra tendinopati ile de oldukça ilişkilidir.

Dövüş sanatçıları için çıplak ayakla yürümek, ayağı güçlendirmek ve yaralanmayı önlemek için iyi bir fikirdir.

Çıplak ayakla yürümek sizi daha atletik yapar

Çıplak ayakla yürümenin bir başka etkisi de genel atletizminizi ve mekaniğinizi önemli ölçüde geliştirebilmesidir. Daha güçlü ve daha koordineli insanlar, daha zayıf ve daha az koordineli olanlara göre tekme atmayı çok daha hızlı öğrenirler. Araştırmacılar, yalınayak olma alışkanlığının atletizm ve koordinasyondaki önemli göstergeleri artırdığı sonucuna vardı. Bu insanların daha az ayakkabı giyen meslektaşlarına göre daha fazla güç, hassasiyet ve denge ile tekme atacakları mantıklıdır.

800’den fazla çocuk üzerinde yapılan bir araştırma, çıplak ayakla büyüyen çocukların, sprint, atlama ve denge konularında ayakkabı giyen (ayakkabılı) yaşıtlarına göre önemli ölçüde daha iyi performans gösterdiğini gösterdi.
Dövüş sanatları eğitimi neden çıplak ayakla yapılır?

Peki ilk dövüş sanatları dersim sırasında yalınayak mı gitmeliyim?

Yeni başlayanlar için Adam dövüş sanatları Akademisine giderken birinci derste ayakkabı giyme zorunluluğu hissetmemelisiniz. Ayakkabısız antrenman yapılması şiddetle tavsiye edilse de şart değildir . Daha önce düzenli olarak yalınayak gezmemiş biriyseniz, evde veya dışarıda pratik yapmak için yalınayak tarzı ayakkabılar almanızı öneririm. En iyi dövüş sanatçıları bile dışarıda, kaldırımda antrenman yaparken bir çeşit ayakkabı giyerler.

Çıplak ayakla yürümekten kendinizi çok rahatsız hissediyorsanız, ilk hedefiniz kendinizi evde ve en sonunda sınıfta çıplak ayakla yürümeye yavaş yavaş alıştırmak olmalıdır. Bunu eve gelir gelmez ayakkabılarınızı çıkararak yapabilirsiniz. Çıplak ayakla mümkün olduğunca çok zaman geçirin.

Biraz daha rahat hale geldikten sonra dersin yarısını çıplak ayakla, diğer yarısını da ayakkabıyla almayı deneyebilirsiniz. Bu sizin için yeniyse, muhtemelen ertesi gün ayaklarınızda ve bacağınızın alt kısmında çok ağrı hissedeceksiniz. Endişelenmeyin, ağrı çok normaldir ve güçlenme sürecinin bir parçasıdır.

Çıplak ayakla antrenman kuralının istisnaları

Güreşçilerin ve Sambo güreşçilerinin ayakkabı giymelerinin nedeni öncelikle kavrama ve sağlık içindir. Minder üzerinde terleyen güreşçilerin cilt enfeksiyonlarına yakalanması çok yaygındır. Ayaklardaki mantar enfeksiyonlarını önlemenin bir yolu ayakkabı giymektir. Güreşçilerin ayakkabı giymesinin bir başka nedeni de daha iyi çekiş sağlamaktır. Bu, sporcuyu daha patlayıcı hale getirecektir. son olarak ayakkabılar ayak parmaklarını korur. Güreşçiler sıklıkla birbirlerinin üzerine düşerler ve bu durum ayak parmaklarında meydana gelirse, bu ayak parmakları ciddi şekilde yaralanabilir.

Antik Yunan ve Roma’da güreşçiler asla ayakkabı kullanmazlardı. Ayakkabılar güreş kurallarına modern bir eklentidir. Ancak boğuşma antrenmanları ve maçlar sırasında ayakkabı giymek evrensel değildir. UFC dövüşçüleri ve jujitsu uygulayıcıları antrenman veya yarışma sırasında ayakkabı kullanmazlar.

Bu klipte iki MMA dövüşçüsünün yerde ve her ikisinin de ayakkabısız güreşini görüyorsunuz. Büyük güreşçi yine mantar enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayan çoraplar giyiyor.

Dövüş sanatları eğitimi neden çıplak ayakla yapılır?

Daha iyi denge ve koordinasyon

Çıplak ayakla dövüşmek, daha iyi denge ve koordinasyon geliştirmeye yardımcı olur. Ayakkabılar, ayağın hareketini sınırlayabilir ve dengeyi bozabilir. Çıplak ayakla dövüşmek, ayağın tüm yüzeyinin zeminde temas etmesine izin verir. Bu, ayağın daha iyi kavramasına ve daha fazla denge ve koordinasyon geliştirmesine yardımcı olur.

Daha fazla güç ve çeviklik

Çıplak ayakla dövüşmek, daha fazla güç ve çeviklik geliştirmeye yardımcı olur. Ayakkabılar, ayağın kaslarını zayıflatabilir. Çıplak ayakla dövüşmek, ayağın kaslarını güçlendirmeye ve daha fazla güç ve çeviklik geliştirmeye yardımcı olur.

Daha fazla hassasiyet

Çıplak ayakla dövüşmek, daha fazla hassasiyet geliştirmeye yardımcı olur. Ayakkabılar, ayağın hissini sınırlayabilir. Çıplak ayakla dövüşmek, ayağın hissini geliştirmeye ve daha fazla hassasiyet geliştirmeye yardımcı olur.

Daha fazla zihin-beden bağlantısı

Çıplak ayakla dövüşmek, daha fazla zihin-beden bağlantısı geliştirmeye yardımcı olur. Ayakkabılar, zihin-beden bağlantısını zayıflatabilir. Çıplak ayakla dövüşmek, zihin-beden bağlantısını geliştirmeye ve daha fazla farkındalık geliştirmeye yardımcı olur.

Gelenek

Birçok dövüş sanatı, çıplak ayakla dövüşmenin geleneksel bir parçasıdır. Bu, dövüş sanatının kökenlerine saygı göstermenin ve dövüş sanatının özünü korumanın bir yoludur.

Sonuç

Dövüş sanatları eğitimi çıplak ayakla yapılır. Bunun birçok nedeni vardır. Çıplak ayakla dövüşmek, daha iyi denge ve koordinasyon, daha fazla güç ve çeviklik, daha fazla hassasiyet, daha fazla zihin-beden bağlantısı ve gelenek gibi faydalar sağlar.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.