Mestre Traíra

Sıradaki içerik:

Mestre Traíra

sv

Mestre Tiburcinho

142 okunma — 03 Aralık 2023 10:35
Mestre Tiburcinho

Mestre Tiburcinho, aynı zamanda Tiburcio Jaguaripe olarak da bilinen, Batuque’un da Mestre olarak bilinen nadir Capoeiristalardan biridir. Aynı zamanda Capoeira’nın Büyük Mestre’si ve Brezilya halk kültüründe önemli bir figürdü.

Tiburcio Santana Joseph, 1870 yılında Jaguaripe’de doğdu. Batuque’yi aynı Reconcavo’da Mestre Bernardo’dan öğrendi. O, büyük bir batuqueiro idi ve bu sanatı koruyan son ustalardan biriydi. Salvador’a taşındıktan sonra (o dönemde birçok işçi gibi), Capoeira’yı Mercado Popular’da öğrendi ve yerel Capoeiristalarla antrenman yaparak onlardan biri oldu. Capoeira çevrelerindeki becerileri ile tanındı.

Bir süre sonra Mestre Tiburcinho, Mestre Pastinha’nın akademisini ziyaret etmeye başladı ve sık sık orada görüldü. 80 yaşına döndüğünde bile, hala kurnaz bir Capoeirista, tehlikeli bir mandingueiro olarak kabul edildi. Her zaman batuque hakkında şarkılar söyledi ve bu sanatı canlı tutma konusundaki çabalarını sürdürdü.

Brezilya kültürünün başka bir önemli yönü, Mestre Tiburcinho’nun Mestre Bimba’ya (Mestre Decânio tarafından Capoeira Regional’ın kurucusuna tanıtılan) birçok eski şarkıyı hatırlatmada ve ayrıca Maculelê’nin koreografisini yeniden hayata geçirmede yardımcı olmasıydı.

Onun yardımıyla, Mestre Bimba, grubuyla birlikte gerçekleştirdiği gösterilerde Maculelê’yi tanıttı (böylece Maculelê’nin diğer Capoeira gruplarında gelişmesine olanak sağladı). Bu Büyük Mestre aynı zamanda Jair Moura’nın “The war dance” adlı filminde de rol aldı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.