Mehmet Can

Mehmet Can “Graduado Bolo”

Mehmet Can

Mehmet Can – Capoeira Camara Türkiye Temsilcisi

Mersin’in Mut ilçesinde doğan Mehmet Can, 2000’li yılların başında Capoeira ile tanıştı. 2001 yılında capoeirastyle.cjb.net web sitesini açarak Shadow Capoeira Grubunu kurdu ve amatör olarak çalışmalarına başladı. Türkiye’de Capoeira adına bulunabilecek birçok bilgi, görsel ve dökümanı yurt dışı sitelerden çeviri yaparak Türkçeleştirilmiş olarak bu web sitesinde yayımladı.

2002 yılında TRT kanalında yayımlanan ve M.Serdar Kuzuloğlu‘nun sunduğu “Sosyal Medya” programında haftanın web sitesi seçilmiştir.

2003 yılında Ankara’da A.C.D tarafından düzenlenen Capoeira buluşmasına davet edildi ve Mestre İtabora ve Mestre Bola’dan eğitim alarak profesyonel Capoeira hayatına adım attı. 4 yıl boyunca Mersin il temsilcisi olarak görev yaptı ve 1 yıl (2005) Mersin Üniversitesi Mut M.Y.O.’nda ve Mersin Üniversitesi Çiftlikköy Kampüsü Spor Bilimlerinde Capoeira eğitmenliği yaptı.

Bu süre zarfında, Türkiye’nin birçok şehrinde ve yurtdışında Capoeira organizasyon, festival ve etkinliklerine katıldı. Sayısız Capoeira kursu verdi. Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’nde Capoeira etkinlikleri düzenleyerek yüzlerce öğrenciyi Capoeira sporu ile tanıştırdı.

2007 yılında Mestre Dende’nin kurucusu olduğu Mundo Capoeira grubuna katıldı ve 12 yıl boyunca Mersin il temsilciliği ve eğitmenliği görevini sürdürdü.

2014 yılında Mersin Capoeira Gençlik ve Spor Kulübü Derneğini kurdu ve kurucu başkan olarak görev aldı.

2016 yılında Mersin’de ilk defa gerçekleşen Uluslararası Capoeira Festivali ve Batizado (Kuşak Töreni)’ni organize etti. Bu zaman zarfında yaklaşık 10’u geçkin uluslararası Capoeira organizasyonu ve festivalinde, Türkiye geneli birçok Capoeira gösterisi ve etkinliklerde yer aldı.

2019 yılında Belçika’da Düzenlenen Uluslararası Capoeira Festivali ve Batizado (Kuşak Töreni)’ne katıldı.Belçika’da düzenlenen bu organizasyonda 7 ayrı grup ve yüzlerce sporcunun katılımı gerçekleşti. Mestrelerden eğitim alırken aynı zamanda Belçika’da bulunan öğrencilere eğitimler vererek 10’ncu seviye Graduado kuşağını aldı.

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlemiş olduğu “Yetenek AVM’lerde” ve “Yurdum Spor Yapıyor” etkinlikleri kapsamında yaklaşık 6 ay içerisinde onlarca ilde Capoeira gösterileri ve spor organizasyonlarında bulundu.

Mersin’de gerçekleşen birçok etkinlik ve festivalde Capoeira Workshop, etkinlik ve gösteriler düzenledi. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Mersin 2013 “Akdeniz Olimpiyatları”
 • Mersin Ticaret ve Sanayi Odası “Narenciye Festivalleri” Stand, Workshop, Gösteri ve Tanıtım
 • Mersin Büyükşehir Belediyesi MESKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde “Dünya Su Günü” etkinlikleri Stand, Workshop, Gösteri ve Tanıtım
 • Mersin Büyükşehir Belediyesi “Kadın ve Aile Dairesi” bünyesinde Etkinlik Merkezinde yüzlerce çocuk ve kadını Capoeira ile tanıştırma etkinlikleri. Yeni açılan etkinlik merkezinde düzenli olarak 2 yıl boyunca, Capoeira Akrobasi Eğitimleri, Capoeira Savunma Teknikleri, Capoeira Müzik Atölyesi Eğitimleri verdi.
 • Mersin Valiliği ve Mersin Üniversitesi (ZİÇEV) Etkinlikleri, Workshop, Gösteri ve Tanıtım
 • Türkiye Olimpiyat Komitesi “Olimpik Gün Etkinlikleri” Gösteri ve Tanıtım
 • Mersin Valiliği & Mersin Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü bünyesinde “Avrupa Spor Haftası” Gösteri ve Tanıtım
 • Mersin Büyükşehir Belediyesi “Tour of Mersin (Mersin Maratonu)” etkinlikleri Workshop, Gösteri ve Tanıtım
 • Toros Üniversitesi “Bahar Şenlikleri” Workshop, Gösteri ve Tanıtım
 • Mezitli Belediyesi “Solİ Güneş Festivalleri” ve “Şaymana Fest” Workshop, Gösteri ve Tanıtım
 • Mersin Uluslararası Müzik Festivali Workshop, Gösteri ve Tanıtım
 • Mut Kayısı Festivali – Mersin
 • Kravga Erik Festivali – Mersin/Mut
 • Karaduvar Müzik ve Balık Festivali
 • Kushimoto Sokak Sanatçıları Festivali
 • Çamlıbel Sokak Festivali
 • Kızkalesi Turizm Festivali
 • Latin Müzik Sanatçısı Gatto Gabriel’in Mersin’de çekimlerini yaptığı “Press Play an Like” adlı şarkısının video klibinde yer aldı.
 • Türk Rap ve Raggae müzik sanatçısı Ragga Oktay’ın “Yeniden-A” müziği video klibinde yer aldı.

2019 Yılında Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu himayeleri ve Mersin Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde sağlık için “Beraber Yürüyelim” sloganı ile düzenlenen farkındalık yürüyüşü organizasyonu resmi görevlisi ve koordinatörü olarak görev aldı.

Mersin temsilciliği sürecinin sonunda, 11’nci seviye Graduado kuşağı ile 2019 yılında gruptan ayrılarak, ilk profesyonel Capoeira eğitimini almış olduğu Mestre Bola’nın kurmuş olduğu Capoeira Camara Grubunda Türkiye temsilcisi olarak çalışmalarına Mersin ilinde kurs, gösteri ve organizasyonlarına devam etmektedir.

2018 – 2021 yılları arasında Türkiye Ragbi Federasyonu Ragbi – Softbol – Beyzbol – Korumalı Futbol Mersin İl Temsilciliği görevini üstlenerek Mersin’de gerçekleşen ve T.C. Gençlik ve spor bakanlığı bünyesindeki ilk Beyzbol Antrenörlük kursunun açılmasını organize etmiştir.

2023 Yılında  Türkiye’de Capoeira adına ortak bilgi kütüphanesi, haber ve Capoeira-Blog projesi olan www.turkiyecapoeira.com web sitesini hayata geçirdi.

Mehmet Can, çocukluktan bu güne sürekli onlarca spor etkinlikleri ile ilgilenmekle birlikte, aynı zamanda 2’nci Kademe Jiu Jitsu, 1’nci Kademe Welness ve 1’nci Kademe  Hokey antrenörüdür.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.