Brezilya Zorlu Tarihi, Renkli Kültürü ve Capoeira

Sıradaki içerik:

Brezilya Zorlu Tarihi, Renkli Kültürü ve Capoeira

sv

Mestre Totonho de Maré

38 okunma — 23 Ocak 2024 13:03

Mestre Totonho de Maré

Antonio Laurindo Neves, 17 Eylül 1894 tarihinde doğdu. Mestre Bimba ve Pastinha’nın çağdaşıdır ve Bahia’dan gelen Capoeira’nın en büyük isimlerinden biridir. Aslen All Saints Körfezi’ndeki Maré adasından gelmektedir ve buradan adını almıştır. Aynı zamanda “Galanteria da capoeira” ifadesini ortaya atan kişidir, bu ifade eski Bahia’nın Capoeiristas’ının asaletine atıfta bulunur.

Yazar Edison Carneiro, o dönemde şu açıklamayı yapmaktan çekinmez: “Bahia’nın en iyi Capoeiristas’ı balıkçı Samuel Querido de Deus ve hamal Maré’dir.”

Mestre Noronha’nın ifadesine göre, Mestre Maré, Amorzinho, Livinho ve kendisi, Salvador’daki Liberdade bölgesinde bulunan ilk Capoeira Merkezi (Gengibirra) “donos e proprietarios” (sahipler ve mülk sahipleri) idi. O dönemde birçok Capoeiristas, Onça Preta, Bigode de Seda, Bom Nome, Juvenal Engraxate gibi, bu merkeze katıldı.

Amorzinho’nun vefatının ardından, Mestre Pastinha merkezin başı oldu.

1968 yılında, Jair Moura’nın “Dança de guerra” adlı filminde, Mestre Noronha ile birlikte ginga içinde görülmüştür: Joao Pequeno & Joao Grande’nin yanında.

Mestre Totonho de Maré, 18 Ekim 1974 tarihinde vefat etti.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.