Bilek Ağrısı Çeken Capoeiristaların Mutlaka Okuması Gereken Bir Yazı

Sıradaki içerik:

Bilek Ağrısı Çeken Capoeiristaların Mutlaka Okuması Gereken Bir Yazı

sv

Santos Dumont Havalimanı’nda Ustaların Buluşması

64 okunma — 24 Kasım 2023 16:31
Capoeira ve Tarih: Santos Dumont Havalimanı'nda Ustaların Buluşması

Capoeira ve Tarih: Santos Dumont Havalimanı’nda Ustaların Buluşması

9 Nisan 1959

9 Nisan 1959’da Rio de Janeir  o’daki Santos Dumont Havaalanı, capoeira tarihinde eşsiz bir ana sahne oldu. Bu Afro-Brezilya dövüş sanatının iki ikonu Mestre Pastinha ve Mestre João Grande, yalnızca orada bulunanların anısına değil, aynı zamanda günümüze kadar gelen fotoğraflara da kaydedilecek bir maçta rol aldılar.

10 Nisan 1959 tarihli “A Last Hora” ve “O Diário Carioca” gazetelerinde yer alan fotoğraf, spekülasyonlara göre Santa Maria’nın geleneksel oyunu olacak bir maçta yer alan ustaları gösteriyor. Yere saçılan paranın tuhaf detayı, capoeira çemberinin sadece sanatsal bir ifade olmadığını, aynı zamanda uygulayıcılar arasında bir tür bahis olduğunu da gösteriyor.

Mestre Pastinha ve bazı öğrencilerinin o günkü gezilerinin sebebini düşündüğümüzde toplantının içeriği daha da anlamlı hale geliyor. Ertesi gün başlayacak olan Porto Alegre’de (RS) “Bahian Folklor Festivali”ne doğru yola çıktılar. Capoeira’nın kültürel zenginliğini ve Afrika kökenlerini Brezilya’ya yayma fırsatı.

O zamanlar zaten saygıdeğer bir usta olan Mestre Pastinha, 70 yıllık yaşamını tamamladı. Onun bu etkinlikteki varlığı sadece capoeira’daki kariyerini vurgulamakla kalmadı, aynı zamanda ustaca koruduğu bir geleneğin devamlılığını da simgeledi.

Yanında, üç ay önce henüz 27 yaşında olan Mestre João Grande, capoeira’nın gençliğini ve canlılığını temsil ediyordu. Rodaya katılımları sadece bir beceri düellosu değil, aynı zamanda nesiller arası bir diyalog, capoeira’nın özünü karakterize eden bir bilgi alışverişiydi.

Fotoğraf, capoeira’nın yüzüğün sınırlarını aştığı ve kültürel direnişin sembolü haline geldiği bir anın değerli bir kaydıdır. Çemberi canlandıran bahsin kanıtı olan sahadaki para, yalnızca oyuncular arasındaki rekabeti değil, aynı zamanda Afro-Brezilya kültürel ifadesinin bu biçiminin ekonomik açıdan değerlendirilmesini de temsil ediyor.

Bir folklor festivalinde capoeira’nın bulunması, onun Brezilya’nın somut olmayan bir mirası olarak önemini vurgulamaktadır. Mestre Pastinha ve Mestre João Grande o havaalanında buluştuklarında sadece capoeira oynamakla kalmadılar; zamanla ortaya çıkacak ve gelecek nesil capoeiristaları etkileyecek bir geleneğin iplerini dokudular.

Jeneriği “Jornal A Last Hora” ve “Jornal O Diário Carioca”ya kadar uzanan fotoğraf, geçmişin anlık bir fotoğrafından daha fazlasıdır. Bu, coğrafi ve zamansal engelleri aşan bir kültürel, sportif ve sosyal ifade biçimi olarak capoeira’nın zenginliğinin görsel bir kanıtıdır. Mestre Pastinha ve Mestre João Grande, Santos Dumont’taki toplantıda Brezilya capoeira tarihinde paha biçilmez bir sayfanın kahramanları oldular.

Mestre Pastinha Kimdir ? 

Mestre Pastinha, Brezilya’nın geleneksel dövüş sanatı capoeira’nın en ünlü ustalarından biridir. 1889 yılında Salvador’da doğan Pastinha, 10 yaşında bir Afrikalı komşusu olan Benedito’dan capoeira öğrenmeye başladı. Capoeira’yı bir oyun, bir sanat, bir felsefe ve bir kültür olarak gören Pastinha, 1941 yılında Centro Esportivo de Capoeira Angola (CECA) adlı bir okul kurdu ve capoeira Angola stilini yaydı. Capoeira’nın felsefesini, müziğini, hareketlerini ve kurallarını öğreten ve yazan Pastinha, capoeira’nın filozofu olarak da bilinir. Pastinha, 1981 yılında hayatını kaybetti, ancak öğrencileri ve takipçileri onun mirasını yaşatmaya devam ettiler123.

 

Mestre João Grande Kimdir ?

Mestre João Grande, Afrika kökenli bir savaş sanatı olan capoeira angola’nın dünyaya yayılmasına katkıda bulunan bir Grão-Mestre (Büyük Usta) olarak tanınır. Capoeira angola’nın “babası” olarak bilinen Mestre Pastinha’nın öğrencisi ve New York’ta bir akademisi olan Mestre João Grande, 1933 yılında Bahia’nın güneyindeki Itagi köyünde doğdu1. Çocukluğunda ailesiyle birlikte tarlalarda çalıştı. 10 yaşında ilk kez “corta capim” adlı bir hareket gördü. Bu hareket, çömelerek bir bacağı öne uzatıp daire şeklinde sallamak, diğer bacağıyla üzerinden atlamak şeklinde yapılır. Bu hareketten büyülenen João, bunun ne olduğunu sordu ve Salvador şehrindeki Afrika kökenli insanların dansı olan “Nagoların Dansı” olduğunu öğrendi1. Ancak bu dans aslında Orta Afrika kökenliydi – bu capoeira idi. João, bu hareketin doğru adını yıllar sonra öğrendi, ancak bu onun hayatını sonsuza dek değiştirdi. 10 yaşında evden ayrılarak “Nagoların Dansı”nı aramaya başladı.

On yıl sonra, capoeira’nın doğduğu yer olan Salvador’a geldi ve ilk kez gerçek bir capoeira roda’sı gördü. Bu roda’da Mestre Menino Gordo, Mestre Barbosa, Mestre João Pequeno ve o dönemin en yetenekli oyuncularından biri olan Mestre Cobrinha Verde vardı. João Grande, Mestre Barbosa’dan capoeira öğrenmek istedi ve Mestre Barbosa onu Mestre João Pequeno’ya yönlendirdi. Mestre João Pequeno, João Grande’nin ilk hocası ve capoeira’daki en yakın arkadaşı oldu. Mestre João Pequeno, onu Brotas’taki Cardeal Pequeno mahallesinde ünlü bir akademisi olan Mestre Pastinha’ya gönderdi. João Grande, akademisine katılmak için izin istedi ve Mestre Pastinha onu öğrencisi olarak kabul etti. João Grande, capoeira hayatında nispeten geç sayılabilecek bir yaş olan 20 yaşında capoeira öğrenmeye başladı. Mestre Pastinha, ona João Grande (Büyük João) adını verdi1. Capoeira öğrenirken, limanda hamallık yaparak çalıştı. İşten sonra veya nadiren aldığı izin günlerinde capoeira oynadı.

Mestre João Grande, zamanla öyle ünlü bir capoeirista oldu ki, Bahia’daki Afrika Kültürü’nü belgeleyen ünlü bir ressam olan Carybé, capoeira çalışmaları yapmak istediğinde onu model olarak seçti. João Grande ve João Pequeno, capoeira’nın bıçak tekniklerini gösterdikleri dahil olmak üzere birçok capoeira filmine katıldılar. 1966 yılında Mestre João Grande, Mestre Pastinha ile birlikte Dakar’daki ilk Dünya Siyah Sanatlar Festivali’nde capoeira gösterisi yaptı1.

Bugün João Grande, New York’ta Capoeira Angola Center of Mestre João Grande adlı akademisinde 25 yıldan fazla bir süredir capoeira angola dersleri veriyor ve dünyanın dört bir yanında capoeira angola atölyeleri yapıyor. 2015 yılında Kültür Nişanı ile ödüllendirildi2.

 

 

Gazete Küpüründe Yazan Metin: Bahialı capoeristalar Diário Carioca havaalanında dans etti
, RJ
, 10 Nisan 1959
Salvador’dan (Bahia) Capoeira Angola Spor Merkezi’nin yedi üyesi, 30 dakika boyunca, akşam Santos Dumont Havalimanı’nın lobisinde “angola” ritmi eşliğinde bir dans ve capoeira sergisi düzenleyerek dikkatleri üzerine çekti. orada olanların hepsinden.
Grup, Rio Grande do Sul’un başkentinde bir bahian folkloru partisini destekleyen Bahia Turizm Departmanı’nın himayesinde bir dizi gösteri sunacağı Porto Alegre’ye gidiyor.
RIO’NUN YERLİLERİ İÇİN CAPOEIRA
Bahia’nın 60 yaşındaki capoeiristası olduğu söylenen ve daha çok “Pastinha” olarak bilinen Vicente Ferreira [70 – velhosmestres.com], dün Santos Dumont Havalimanı’nda kendilerini gösteren çocuklara komuta ediyor. Beklenmedik gösteri sona erdiğinde, enstrümanlarının tuhaf ve heyecan verici ritimleri büyük alkış aldı.
GÜNÜN PLAKASI
Yaşlı capoeirista, DIÁRIO CARIOCA muhabirine, bu sergilerin Bahian başkentinde her gün düzenlendiğini, ana turistik cazibe merkezlerinden birini oluşturduğunu, merkezi Largo do Pelourinho’da bulunan Capoeira Angola Spor Merkezi tarafından üstlenildiğini söyledi. Bahian sosyetesi tarafından.
CAPOEİRİSTLER
Dünkü grup “Pastinha”nın yanı sıra capoeiristas João Bastista, João de Oliveira, João Pereira, Almiro Honorato ve José Feliciano’dan oluşuyor. “Heyet şefi bu çocukların Bahia’nın en iyi capoeiristalarından bazıları olduğunu doğruluyor”.
Merkez, Palmeiras Pazarı’nda, Kahire Meydanı’nda ve Salvador’un diğer yerlerinde kendini gösterdiğinde,

 

Capoeira_ve_Tarih_Santos Dumont_Havalimanında_Ustaların_Buluşması

Gazete Küpüründe Yazan Metin: BAHIAN CAPOEIRISTAS PORTO ALEGRE Última Hora’ya Giden Rotada, RJ 10 Nisan 1959 – Dün akşam Santos Dumont Havalimanı’nın salonu, Porto Alegre’ye transit halindeki otantik bahian capoeiristalarının Rio’nun yerlileri tarafından pek az bilinen yeteneklerini sergiledikleri hızlı bir gösteri için bir sahneydi. Küçük bir kalabalığın önünde, Bahia’nın en eski capoeiristası olarak bilinen Mestre Pastinha ve öğrencileri João Pereira, Antônio Santos, Vivaldo Rocha, Espírito Santo, Fransisco de Assis ve “Canjiquinha”, çeşitli vurmalı çalgılarla donatılmış olarak tipik bahian sayılarını icra etti. “folklor”. Angolinha, São Bento Grande ve Pequeno ve Santa Maria, otantik ritimler eşliğinde muhteşem bir şekilde icra edildi; capoeiristalar arasında öne çıkan, 70 yılıyla etkileyici bir hareketlilik gösterisi yapan Mestre Pastinha. Bugün, dün saat 16.30’da gittikleri Porto Alegre’de, capoeira “kralları”, bahian motiflerinin sergileneceği açılış töreninde hazır bulunmalıdır (nehir el sanatları figürleri, el yapımı heykeller ve diğer bahian sanatı nesneleri). ), Senhor do Bonfim topraklarının folklorunu yaymak ve yaymak istiyor. Ayrıca bahian sosyetesinden on kız da bugün Rio’dan geçerek Porto Alegre’ye gidiyor olmalı. Kadınsı bir dokunuş verecekler. Yukarıdaki fotoğrafta Mestre Pastinha, havaalanı lobisinde genç bir capoeirista ile “yüzleşiyor”.

 

Gazete Küpüründe Yazan Metin:
Diário Carioca, RJ
10 Nisan 1959
Gösteriler ücretsizdir çünkü bunun için Bahia Turizm Bakanlığı’ndan mali yardım alırlar. Ancak kapalı alanda iyi maaş alıyorlar – diye açıkladı “Pastinha”.
“ANGOLA”
Pastinha’ya göre “angola”, capoeira gösterilerinde kullanılan ritimdir. Çalmak için sadece berimbau (düz bir çubuğa tutturulmuş telden yapılan bir çalgı), pandeiro ve reco-reco gereklidir. Şarkılar Afrika motifleriyle ilgili ve en bilinenlerinden biri “canjuquinha”.
PÔRTO ALEGRE’DE
Bahia Turizm Departmanı tarafından Porto Alegre’de düzenlenen bahian folklor partisi bu ayın 16’sında sona erecek.
Bakanlık, sergilenmek üzere Porto Alegre’ye çok sayıda tipik Bahia nesnesi gönderdi. Belgesel filmler gösterilecek ve Salvador Şehri’nin şeyleri ve gelenekleri hakkında bir dizi konferans düzenlenecek. Yarın Bahian toplumundan bir grup kız Rio’dan geçecek. Başkent Rio Grande do Sul’daki şenliklere de katılacaklar

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.