Capoeira Angola Nedir?

Sıradaki içerik:

Capoeira Angola Nedir?

sv

Maculele Nedir?

133 okunma — 04 Aralık 2023 09:49
Maculele Nedir?

Maculelê (Portekizce telaffuzu: [makuleˈle]), Bahia’dan gelen bir Afro-Brezilya sopa dansıdır.

Santo Amaro kökenli bir sopa dansı olan Maculelê, 1963 yılında kurulan bir capoeira tiyatro grubu olan Viva Bahia tarafından daha geniş bir kitleye tanıtıldı.Viva Bahia’nın kurucusu Emília Biancardi, uzun yıllar boyunca Bahia folklorunu araştırmış ve maculelê’yi grubunun performanslarına entegre etmiştir. Mestre Bimba, Pastinha ve Canjiquinha gibi önemli capoeira grupları da kısa sürede maculelê’yi benimsemiştir.

Kökenler:
Alman ressam Rugendas, 1820’lerde Brezilya’da Afrika kölelerinin sopadansı yaptığını gözlemledi:

Ayrıca bir çeşit askeri dansı da belirtmek gerekir: sopalarla donanmış iki grup karşılıklı durur, beceri her birinin kendisine vuran rakip darbelere karşı koymaktır.

Bu sopadansının ve dansının maculêlê gibi formlar aracılığıyla yirminci yüzyıla kadar sürdüğünü söylemek de gereklidir.

Form Roda’da, dairenin girişine yerleştirilmiş bir veya daha fazla atabaque bulunmaktadır. Kişiler, geleneksel olarak Brezilya’nın biriba, canzi veya pitia ağacından yapılmış uzun sopaları çift elleri ile tutar. Sopalar, geleneksel olarak 20-24 inç (50-60 cm) uzunluğunda ve 1+1⁄8 inç (3 cm) kalınlığındadır.

Maculelê ritmi atabaque üzerinde çalındıkça, dairedeki insanlar sopalarını ritmik bir şekilde birbirine çarpmaya başlar.

Lider şarkı söyler ve dairedeki insanlar şarkıların koro kısmına şarkılarla cevap verir. Lider, Maculelê çalmaya başlamak için işareti verdiğinde, iki kişi daireye girer ve atabaque’nin ritmiyle kendi sopalarını ve birbirlerinin sopalarını çarpmaya başlar. İlk üç vuruşta, kendi sopalarını çarpıp ifade dolu ve atletik dans hareketleri yaparlar ve her dördüncü vuruşta, kendi sağdaki sopalarını birbirine çarparlar.

Bu, “taklit sopalar arası savaş” görünümlü bir dansa neden olur. (Ayrıca geleneksel olarak Maculelê’de oyuncular kurumuş ot etekleri giyerler).

Maculelê, Pernambuco’dan “frevo”, São Paulo’dan “Moçambique”, Vassouras-RJ’den “Cana-verde”, Mato Grosso’dan “Bate-pau”, Pará’dan “Tudundun” gibi birçok diğer Brezilya dansına benzer adımlara sahiptir.

Capoeira:

Capoeira okullarından bazılarında öğrenciler, kölelerin tarlalarda kullandığı aletlerle ilişkilendirilen machetes veya facones (Portekizce’de facão; çoğul: facões) kullanarak maculelê performansı sergilerler. Bu büyük bıçaklar havada çarptıklarında kıvılcım çıkar, ve bıçakların birbirine çarpmasıyla ortaya çıkan kıvılcımlar, bu performansı özellikle etkileyici kılar. Büyük bıçaklarla hızlı hareket eden bir dans tehlikeli olduğundan, sadece çok deneyimli capoeiristalar bıçak kullanacaktır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.