Evde Capoeira Dersleri – Contra Mestre Grilo Preto ile Dersler (Ders 05)

Sıradaki içerik:

Evde Capoeira Dersleri – Contra Mestre Grilo Preto ile Dersler (Ders 05)

sv

Mestre Waldemar

127 okunma — 03 Aralık 2023 09:38
Mestre Waldemar

Mestre Waldemar’ın capoeiracı ve capoeira mestre olarak yaşamı 1940’lı yıllarda başlar. O dönemde, Corta-Braço’nun işgali sırasında bir baraka kurar ve bu bölge ilerleyen zamanlarda Liberdade mahallesine dönüşür.

Her pazar günü capoeira oynandığı bu yerde, aynı zamanda şehrin alt kısmındaki pazar rampasında da dersler verirdi. Waldemar, yavaşlardan daha savaşçı olanlara kadar çeşitli capoeira türlerini uygular ve belirgin bir tercihle yavaş olanları benimser.

1950’li yıllarda, Liberdade’deki capoeira etkinlikleri akademisyenleri, sanatçıları ve gazetecileri cezbetmeye başlar. Etnologlar Anthony Leeds (1950) ve Simone Dreyfus (1955), berimbau sesini kaydederler. Heykeltıraş Mário Cravo ve ressam Carybé, aynı zamanda capoeiristler olan, barakayı ziyaret ederler.

Daha sonra, birçok ünlü capoeirista, Waldemar’ın capoeirası üzerinde büyük etkisi olduğunu iddia eder, Nordeste de Amaralina’dan Mestre Cobrinha Verde’ye ve Mestre Bimba’ya kadar.

Albano Marinho de Oliveira’ya (1956) göre, Liberdade grubu oyun öncesinde uzun sololar söylemeye (bugün ladainhas olarak adlandırılanlar) başlamıştır. Waldemar, berimbau’yu boyamak konusunda Kay Shaffer’a verdiği ifadede, bu fikri kendisinin bulduğunu iddia etmiştir. Berimbau’nun üretimi ve turistlere satışı, Mestre Waldemar için bir gelir kaynağı olmuştur.

İyi bir capoeirist olarak, Waldemar gölgede dolaştı. Faaliyetleri hakkında sade ve kısa konuştu. Yaşlıdan önceki fotoğrafları neredeyse yok denecek kadar azdır. Şöhret aramadı ve şarkıcı ve berimbau çalıcısı olarak dikkat çekici yeteneklerine rağmen, turistik gösteri pazarına fazla entegre olmadı.

Ayrıca, 1951 ve 1955 kayıtlarında duyulan müzik her zaman en azından iki berimbau arasında bir diyaloga sahipti.

Parkinson hastalığı nedeniyle capoeira oynamak ve berimbau çalmak konusunda imkansız hale gelen yaşlı Waldemar, 1980’lerdeki gelenekleri canlandırma hareketinin bir parçası olarak birkaç kez şarkı söyledi ve Mestre Canjiquinha ile birlikte bir CD kaydetti.

Bahia’da adını taşıyan bir mahalle ve bir sokak bulunmaktadır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.