Capoeira’nın 3 ana stili nedir ve nasıl ortaya çıktılar? ( Tam Açıklama)

Sıradaki içerik:

Capoeira’nın 3 ana stili nedir ve nasıl ortaya çıktılar? ( Tam Açıklama)

sv

Mestre Cobrinha Verde

71 okunma — 26 Aralık 2023 14:56
Cobrinha Verde

Mestre Cobrinha Verde

Rafael Alves Franca, Santo Amaro da Purificação’da doğdu ve sokaklarda capoeira oynayarak büyüdü. Zamanının en korkulan ve saygı duyulan capoeiristası haline geldi.

Besouro’nun ilk mestresi olduğunu ve aynı zamanda kuzeni olduğunu iddia etti ve ona “Cobrinha Verde” lakabını taktığını söyledi, çünkü özellikle bacaklarıyla olan çevikliği ve hüneri nedeniyle. Besouro’nun yanı sıra o dönemin en ünlü capoeiristlerinden bazılarını da öğrenme fırsatı buldu: Maitá, Licurí, Joité, Dendê, Gasolina, Siri de Mangue, Doze Homens, Espiridião, Juvêncio Grosso, Espinho Remoso, Neco, Canário Pardo ve Tonha.

Her zaman capoeira öğretti ve bunun için hiç para almadı, çünkü kuzeni Besouro‘nun ona capoeira sanatını öğretmek için asla para talep etmemeyi söylemesi üzerine söz vermişti. Mestre Bimba, Mestre Pastinha ve Mestre Waldemar’ın rodalarıyla birlikte, bu mestrenin rodası Brezilya’da en saygın rodalardan biriydi.

Hayatının bir döneminde geniş çapta seyahat etti ve Horace de Matos tarafından yönetilen haydut grubunu takip etmek gibi ilginç maceralar yaşadı. Anlattığına göre bu maceralardan birinde, 18 inçlik bir maşa ile kendisine ateş açan sekiz polise karşı geldi. Ama bıçağıyla tüm mermileri saptırabildi.

Bu ve birçok başka kahramanlık hikayesi, sadece çeviklik ve hünerine değil, büyükannesinin komşusu olan Afrikalı bir adam olan Pasquale tarafından kendisine öğretilen sihirli sırlara da atfedildi. Eski CR garnizonunda 3. Çavuştu, ayrıca 1932 Devrimi’nde de yer aldı. Birçok yıl boyunca Capoeira Angola Dois de Julho Spor Merkezi’nde dersler verdi, merkez Alto de Santa Cruz’da, Nordeste de Amaralina (Casa Brito) bölgesinde yer aldı.

1963 yılında film oyuncusu Roberto Batalin, Mestre Traíra ve Mestre Gato’ya eşlik etmesi için onu Bahia’nın capoeira şarkılarını kaydetmek üzere davet etti ve bu şimdi capoeira’nın bir başyapıtı olarak kabul edilmektedir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.