Capoeira Sokak Kavgasında Neden Etkilidir?

Sıradaki içerik:

Capoeira Sokak Kavgasında Neden Etkilidir?

sv

Capoeira’nın 3 ana stili nedir ve nasıl ortaya çıktılar? ( Tam Açıklama)

84 okunma — 10 Aralık 2023 13:07
Capoeira'nın 3 ana stili nedir ve nasıl ortaya çıktılar?

Capoeira’nın 3 ana stili nedir ve nasıl ortaya çıktılar? Günümüzde insanların öğrenebileceği üç ana Capoeira stili Angola, Regional ve Contemporânea’dır. Üçünün en büyüğü, Angola ve Regional’dan öğeler alan Contemporânea’dır ve üçünün en yenisidir. Regional, 1920’lerde Mestre Bimba ile başlayan en genç ikinci takımdır. Ve Capoeira Angola, Capoeira’nın daha eski ve daha geleneksel bir şeklidir ve en çok Salvador, Bahia’daki Capoeira ile ilişkilendirilir.

Capoeira’nın 1900 öncesinden Afrika diasporasının öncesine kadar olan kökenine bakmak için buradaki paylaşımıma göz atın.

Capoeira Angola – 1900’lerin başında yasalaştırıldı

Capoeira'nın 3 ana stili nedir ve nasıl ortaya çıktılar?

Capoeira Angola yere yakın oynanır. Hareketler genellikle daha teatraldir ve oyuncular rakiplerini alt etmek için zekalarına ve hilelerine güvenirler. Angola geleneği, Afrika mirasını ve müziği diğer iki tarza göre çok daha fazla vurgulamaktadır. Çoğu Angoleiros, Capoeira geleneklerini sürdürmeye çalışıyor ve Afro-Brezilya sanatını korumaktan gurur duyuyor.

Muniz Sodre’ye (gazeteci) göre, Santugri adında bir adam 1920’lerin başında Bahia’nın Acupe kentindeki Capoeira’yı anlatıyor.

“Normalde oyun, Saint Benedict veya Sant Anthony şenlikleri sırasında kiliselerin önünde oynanırdı. Yavaş bir oyundu. O kadar yavaştı ki bazıları sıkıcı buluyordu.. .Bu tarz bir Capoeira küçük bir gitar sesiyle yapılıyordu, berimbau yoktu. Şarkı her zaman “Ê Camaradinha, camara… ê, cmaradinha, cmara”nın tekrarıydı. (Nestor, 2002)

O zamanlar Pazar günleri Capoeira’yı görmek çok yaygındı. Erkekler sokaklarda oynar, kadınlar şarkı söylerdi. Oyuncular güzel Pazar kıyafetlerini giyer, oynarken üstlerini kirletmemenin gururunu yaşarlardı.

Capoeira’nın 1900’lerin başındaki bu resmi, modern Angoleiros’un korumaya çalıştığı geleneğin küçük bir parçasıdır. Bunu söyledikleri şarkılarla, gerçekleştirdikleri hareketlerle ve katıldıkları ritüellerle yapıyorlar. Bugün bu gelenek, Mestre Joao Grande (Mestre Pastinha’nın öğrencisi) gibi uygulayıcılar ve Centro Esportivo de Capoeira üyeleri tarafından ünlü bir şekilde korunuyor. Angola (Capoeira Angola Spor Merkezi). Mestre Pastinha, Angola’nın manevi babası olup şu anda “Angola” olarak kabul ettiğimiz bölgenin kanunlaştırılmasına yardımcı oldu.

Bazı uygulayıcılara göre Angola, orijinal Capoeira stilidir. Ancak 1800’lerin sonlarından 1900’lerin başlarına kadar birçok rivayetin baskı altında kalması Capoeira’yı daha uysal bir spor haline getirdiği için bu pek olası görünmüyor. Mestre Bimba bu eleştirinin bir anlatımıdır ve Capoeira’ya “mücadeleyi” geri getireceğine inandığı Capoeira Regional’ın yaratıcısıdır. Bu nokta tartışmalıdır, ancak birçok Angoleiros muhtemelen Capoeira Angola’yı kullanarak “Dövüşme” yeteneklerini savunacaktır.

Angola’da Evrim

Capoeira’nın stilini koruma hedefi, Angola’nın stilinde bir gelişme olmadığı anlamına gelmiyor. Mestre Cobra Mansa gibi kendi tarzını geliştirmiş birçok Mestre ve öğretmen var. Oyunları eski guardlarla karşılaştırıldığında akrobatik, son derece hassas ve çeviktir.

Capoeira Bölgesi – 1920-30’larda düzenlendi

Capoeira'nın 3 ana stili nedir ve nasıl ortaya çıktılar?

Bölgesel, Capoeira’nın akademik ortamda bir dövüş sanatı olarak ilk yaygın sistemleştirilmesidir. Bölgesel oyun Angola’dan daha güçlü, dövüşçü ve dürüsttür. Angola’da görebileceğiniz teatrallik çok daha az ve tüm bu farklılıklar Mestre Bimba’nın geliştirdiği sistemden kaynaklanıyor.

Capoeira Regional’un orijinal adı “Luta Regional Bahiana” idi ve Mestre Bimba tarafından yaratıldı. Bimba, Capoeira dünyasında efsanevi bir figür çünkü onun Capoeira Regional tarzı Brezilya’ya ve dünyanın geri kalanına yayıldı.

 

Mestre Bimba, Mestre Pastinha’nın Angola tarzını ve Salvador, Bahia’daki diğer Capoeirista’ları küçümsedi. Capoeira’yı dönüştürerek “etkili” bir öz savunma biçimi yaratabileceğine inanıyordu. Bimba, Banguela ve Iuna gibi Capoeira’yı çalmak için yeni ritimler icat etti . Ayrıca hiçbir zaman belirli bir “kuralları” olmayan Capoeira’daki birçok unsuru standartlaştırdı. Capoeira’da kemer sistemi fikri 1930’larda duyulmamıştı ve Mestre Bimba, Capoeira için ilk derecelendirme sistemlerinden birini yarattı.

 

İşte Mestre Bimba’nın 8 dizisini gösteren Mestre Nenel’in bir videosu. Bu, Capoeira sanatını yeni öğrencilere hızlı bir şekilde öğretmek için Mestre Bimba tarafından oluşturulan bir başka Capoeira standardizasyonudur.

Mestre Bimba’nın Capoeira’yı bir dövüş sanatı olarak öğretme yeteneğinin kanıtı, Brezilya ordusuyla olan ortaklığında açıkça görülüyor. Mestre Bimba, orduya Capoeira Bölgesi sistemini öğretti. Özellikle “pusu eğitimi” ile ilgileniyorlardı. Bu uzmanlık, ormanda hayatta kalma becerilerinde uzmanlaşmak isteyen ileri düzey öğrencilerine ayrılmıştı.

 

Burada Mestre Bimba’nın Salvador’daki akademisinin yer aldığı bir Fransız televizyon kanalı tarafından hazırlanan bir TV belgeseli var.

 

Bir sonraki “Contemporânea” bölümündeki hemen hemen her grup, bir şekilde Mestre Bimba ve Capoeira Angola’dan ilham alıyor.

Bugün Mestre Nenel, Capoeira Bölgesi’nin mirasını koruyor. M. Bimba’nın öğretilerini sıkı sıkıya takip eden az sayıda “Bölgesel” okul vardır. Bölgesel olarak tanımlanan birçok okul, onları Mestre Bimba’nın yarattığı orijinal tarzdan ayıran çeşitli değişiklikler yaptı. Bu, bu okulların gayri meşru olduğu anlamına gelmiyor, ancak diğer sanatlar gibi Capoeira da bir bütün olarak yıllar içinde büyük gelişme gösterdi. Bu bizi bu sanatın en son tezahürü olan Contemporânea’ya getiriyor.

Capoeira Contemporânea – 1950’lerden günümüze

Capoeira'nın 3 ana stili nedir ve nasıl ortaya çıktılar?

Contemporânea okulları Capoeira sanatındaki evrimlerine göre tanımlanır. Angola ve Bölgesel unsurları alıp bunları kendi benzersiz tarzlarına dahil ediyorlar. Akrobasi, boğuşma ve gelişmiş floreios, çeşitli Contemporânea ekolleri tarafından eklenen kavramlardan bazılarıdır. Merkezi bir organın her okulu sertifikalar ve müfredat aracılığıyla kontrol ettiği Judo’nun aksine, Capoeira okulları neredeyse tamamen bağımsız olarak çalışır. Bu, çoğu okulun benzersiz bir şekilde deneme ve büyüme özgürlüğüne sahip olduğu anlamına gelir.

Contemporânea, Capoeirista’ların Capoeira’nın kültür merkezi olan Salvador, Bahia’dan uzağa göç etmesiyle yaratıldı. Bu kültür merkezi, Capoeiristleri, Salvador, Bahia’da var olduğu sürece Capoeira’yı bu hale getiren geleneklerle buluşturdu. Buna Samba, Candomble ve köle ticareti yoluyla Brezilya’ya getirilen Afrika geleneğinin parçası olan diğer birçok unsur da dahildi. Bazı çağdaş okullar bu gelenekleri korusa da, Salvador, Bahia’ya olan mesafe nedeniyle bu zordur.

Capoeira Brasil ve Cordão de Ouro gibi bazı büyük çağdaş okullar tarzlarında bir miktar tekdüzeliği koruyor. Ancak öğretim yöntemleri ve birçok nüans, öğrencileriyle iletişim kurma konusunda bireysel olarak öğretmenlerin takdirine bırakılmıştır. Bu, gruplar içinde bile eğitim, mezuniyet koşulları ve tarz açısından büyük farklılıklar olabileceği anlamına gelir.

Contemporânea, Capoeira’nın çağdaş bir yorumudur

Contemporânea tam olarak kulağa nasıl geliyorsa öyle; Capoeira sanatına daha çağdaş bir bakış. Bugün eğitim yapılabilecek tüm okullara yakın bir alanı kapsayan geniş bir kapsamdır. Bugün bir Capoeira okulu ararsanız, ilk gördüğünüz okulun Angola veya Regional değil, contemporanea olma ihtimali %90’dır.

Miudinho bir Capoeira tarzı mıdır?

Hayır, Miudinho bir Capoeira tarzı değil. Mestre Suassuna (Miudinho’nun kurucusu), birbirine yakın oynanan eski Capoeira oyunlarındaki konseptleri geri aldığını belirtiyor. Mestre Suassuna’nın otobiyografisine göre Miudinho başlangıçta bir eğitim yöntemi yaratılmıştı. Suassuna’nın yarattığı diziler yalnızca ileri düzey öğrenciler içindi. Bunlar öğrencinin görmek istediği oyun türünü oynama becerisinin testiydi. Yani hızlı ve birbirine çok yakın, dinamik, yaratıcı ve işbirlikçi bir oyun. Sadece birkaç metre çapında ve inanılmaz hızlarda oynayan bir Miudinho rodasını görmek çok yaygındır.

Mestre João Grande’nin Miudinho’nun oyunu için büyük bir ilham kaynağı olduğu söyleniyor. Mestre Joao Grande tarafından geliştirilen birçok hareketin Miudinho oyununda Mestre Suassuna tarafından daha da geliştirilmesi nedeniyle durum hiç şüphesiz böyledir. Çok daha eski hareketlerin modern yaklaşımını izlemek çok etkileyici.

Burada bir çift eğitmen, bir gösteride her şeyin bulunduğu bir masanın üzerinde Miudinho’yu oynuyor.

M. Suassuna, Miudinho’nun bir Capoeira tarzı olmadığını defalarca belirtmesine rağmen, miudinho’nun Cordão de Ouro’nun tüm bir dönemini ne kadar etkilediğini görebilirsiniz. Oyunlarının etkisi o kadar belirgindi ki, 2004 yılında profesör ve Contra Mestres’e mezun olan bu grup, Geracao do Miudinho (Miudinho Kuşağı) olarak biliniyordu.

Burada, M. Suassuna’nın rodaya liderlik ettiği, rodada oynayan o neslin bir videosu var.

Capoeira’nın 3 ana stili nedir ve nasıl ortaya çıktılar?

Hangi Capoeira Stili En İyisidir?

  • Angola – Ritüellerden, geleneklerden ve Afrika mirasından hoşlanıyorsanız, o zaman Angola’nın sizin için en iyisi olabileceği mantıklıdır.
  • Bölgesel – Capoeira’nın dövüş yönlerine ve Mestre Bimba’nın ortaya koyduğu geleneklere değer veriyorsanız, Bölgesel sizin için daha iyi olabilir.
  • Contemporânea – Ve son olarak Contemporânea’nın esnek ve dinamik doğasından hoşlanıyorsanız, o zaman bu sizin için en iyi stil olabilir. Kısa cevap, buna bağlı olmasıdır.

Capoeira stillerini araştırırken yapabileceğiniz en iyi şey youtube’da arama yapmak, farklı grupların web sitelerine girmek ve grup hakkında bilgi edinmek için bir derse katılmaktır. Hedeflerinin ve değerlerinin sizinkilerle uyumlu olduğunu düşünüyorsanız, o zaman sizin için en iyi seçim olabilirler.

Kölelikte Capoeira 1500 – 1800’ler – Açıkça Tanımlanmış Bir Stil Yok

Capoeira'nın 3 ana stili nedir ve nasıl ortaya çıktılar?

Eğer Capoeira Brezilya’daki Afrikalı köleler tarafından yaratıldıysa ( Capoeira’nın kökenine dair en yaygın hipotez budur ), o zaman neye benziyordu?

Bu Capoeira için milyon dolarlık bir sorudur ve konuyla ilgili çok az kayıt vardır. Portekiz hükümeti kölelikle ilgili bulabildikleri tüm belgeleri yaktı, bu da referans alınacak çok az şey kaldığı anlamına geliyor. Elimizdeki referanslara göre Capoeira’nın bir tür Afrika N’golo’su olması muhtemel görünüyor. İki erkeğin evlilik hakları konusundaki anlaşmazlığı çözeceği (veya kavga edeceği) ritüel bir savaş. Örneğin, bazı Batı Afrika kültürlerinde N’golo kazananı, çeyiz ödemeden kendi seçtiği gelini seçebilir.

 

Açık olan şey, 1600’lerin veya 1700’lerin Capoeira’sının oldukça farklı olacağıdır. O zamanlar müzik için sadece davul kullanılırdı ve birbirine çarpan kafaların olması artık pek göremeyeceğiniz bir şey. Ancak tekmelerin kullanılmasına yapılan vurgu hala gördüğünüz bir şeydir. Gerçek şu ki, bir zaman makinemiz olmadığı sürece Capoeira’nın “yaratıldığında” neye benzediğini bilmemiz pek mümkün değil.

 

Bu eski kaynakların sağladığı şey, Capoeira’nın, meşru müdafaa için kullanılan herhangi bir N’golo’yu adlandırmak için kullanılan genel bir terim olduğuna inanmak için nedenler olmasıdır. Bu, Rio de Janeiro’nun yanı sıra Brezilya’nın kuzeydoğusundaki farklı şehirlerde Capoeira’yı tanımlayan birçok kaynağı açıklayabilir.

Capoeira Yokoluş Dönemi 1800’lerin sonu – 1900’lerin başı

Pernambuco, Rio de Janeiro ve diğer yerlerdeki Capoeira’nın nesli bugün tükenmiştir. Afro-Brezilya kültürünün diğer birçok unsuruyla birlikte Capoeira’ya yönelik baskılar çok şiddetliydi. Her ne kadar bir tür “Capoeira”nın var olduğu tüm yerler bilinmese de, kitlesel yok oluş, Capoeira’nın yalnızca Salvador, Bahia’da büyüyebilmesinin önemli bir nedenidir. Capoeira geleneğinin en güçlü kaldığı ve Angola ve Regional stillerinin dünyanın geri kalanına doğru yayıldığı yer burasıdır.

Capoeira’nın neden başka alanda değil de burada ısrar ettiği %100 açık değil. Samba’ya benzer şekilde Capoeira da bu dönemde Afrika’nın Candomble geleneği içinde saklanmış olabilir.

 

Mestre Bimba (Bölgesel stilin yaratıcısı), bu zamanın Capoeira’sının “mücadelesinin” çoğunu kaybettiği için çok işe yaramaz olduğunu söylüyor. Bu hiç şüphesiz bu sıralarda Capoeira’yı yasaklayan hükümetin baskısından kaynaklanıyordu.

 

1800’lerde Rio Çeteleri tarafından kullanılan Capoeira – Silahlı Sokak Savaşı

Capoeira'nın 3 ana stili nedir ve nasıl ortaya çıktılar?

Rio de Janeiro’da bulunan Capoeira, 1800’lerin sonlarından 1900’lerin başlarına kadar var olan birçok malta (çete) ile yakından bağlantılıydı. Capoeiristalar silahlı infazcılar olarak kullanılabilecek insanlardı; birçoğu bıçakları, sustalı bıçakları ve diğer silahları üzerlerinde tutuyordu. Bu Capoeira sokaklar için bir dövüş sanatıydı. Şiddet o kadar acımasız hale geldi ki Brezilya hükümeti bu Malta’lara baskı yapmaya karar verdi ve onları yok etti.

 

Maltalılar çoğunlukla Paraguay’la savaş gazileri olan erkeklerden oluşuyordu. Kendilerini geçindirecek bir araçları olmayan bu adamların çoğu, yerel politikacıların uygulayıcısı olarak iş buldu. Koruma olarak çalışıyorlardı ve yeraltı dünyasına kas sağlıyorlardı.

 

Birçok kişi Capoeira’nın Salvador’dan geldiğine inanıyor ancak bu tamamen doğru değil. Capoeira’nın Salvador’dan Rio de Janeiro’ya rapor edilen göçünden önce Rio de Janeiro’da Capoeira’nın mevcut olduğuna dair kayıtlar var.

Bu Capoeira, Salvador, Bahia’da göreceğimiz Capoeira’dan farklıydı. Hiçbir müzik bağlantısı yoktu ve sıklıkla silah, özellikle de jilet kullanılırken görülüyordu. Bunun yanı sıra Capoeira’nın bu “üslubu” hakkında çok az şey biliniyor.

Sokak Capoeirasında Bugün

Capoeira de Rua (cadde Capoeira) Brezilya’da hala güçlü. Tıpkı 100 yıl önceki eski ustalar gibi, meydanlarda ve diğer kamusal alanlarda düzenlenen sokak rodalarında Capoeira oynamayı öğrenen pek çok insan var. Bu insanlar gözlemleyerek öğrenirler ve her birinin gözlemledikleri Capoeira yorumlarına dayalı olarak kendilerine özgü bir tarzları vardır.

Capoeira de Rua’nın damgası, Capoeira’nın bir akademide öğrendiğinden daha az rafine ve daha şiddetli olmasıdır. Sokak rodaları büyük ölçüde kendi kendine düzenlendiğinden bunda bir miktar doğruluk payı var; yani yaralanırsanız yetkililerden başka koşacak kimse yok. Sokak rodaları Brezilya’nın birçok yerinde hala yaygındır ve aslında düzenli olarak yürütülen ve oldukça organize edilmiş bazı rodalar vardır. Bunlardan en ünlüsü, her ayın Pazar günü düzenlenen São Paulo’daki Plaza da Republica’daki Roda’dır.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.