Mestre Waldemar

Sıradaki içerik:

Mestre Waldemar

sv

Mestre Traíra

84 okunma — 03 Aralık 2023 10:19
Mestre Traira

Mestre Traíra (João Ramos do Nascimento olarak da bilinir, yaklaşık 1925 yılında Cachoeira’da doğdu ve yaklaşık 1975 yılında Salvador’da vefat etti), Bahia’nın Salvador şehrinde tanınmış bir capoeiristti. Adı, ünlü Mestre Waldemar da Paixão ile ilişkilidir ve Liberdade’nin popüler mahallesinde Waldemar’ın capoeira derslerine katılmıştır.

Mestre Traíra, Alexandre Robatto Filho tarafından 1954 yılında çekilen Vadiação adlı filmde yer aldı. Film, onu pandeiro çalarken ve kamera karşısında hareketleri gösterirken göstermektedir.

1960 yılında, Jorge Amado “Traíra’nın çok az konuşan, kaslarıyla dolu bir caboclo olduğunu belirtir. Onun eğlenirken izlemek gerçekten estetik bir zevktir. O bir dansçı gibi ve sadece Mestre Pastinha, onun hareketlerinin güzelliği, çevikliği ve hızında onunla rekabet edebilir” diye yazmıştır (Bahia de Todos os Santos, 9. baskı).

Yaklaşık 1962 yılında, Cobrinha Verde ve Gato (Ed. Xauã) mestreleri ile birlikte bir plak kaydı yapmıştır.

1968 yılında, Waldeloir Rego, Capoeira Angola, ensaio socio-etnográfico adlı kitabında Traíra’nın Liberdade mahallesindeki Sete Molas’daki okulunu belirtmiştir.

Traíra, 1970’lerde bir hastalıktan dolayı vefat etmiştir.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.